Blog

Neden Çikolata ?

Posted By: Özgecehayat Published: 13/01/2018 Times Read: 3461 Comments 0

Bu soruyu çok duyuyorum ama her seferinde keyifle cevap veriyorum.

Read more

AZTEK TANRISI QUETZALCOATL’IN HEDİYESİ: KAKAO

Posted By: Özgecehayat Published: 13/01/2018 Times Read: 5576 Comments 0
AZTEK TANRISI  QUETZALCOATL’IN  HEDİYESİ: KAKAO

Bir zamanlar, uzak bir ülkede rüzgar, bilgelik, doğurganlık ve yaradılış tanrısı Quetzalcoatl, gök kubbeden yer yüzüne indi. İnsanlara bilimi ve sanatı öğretti ve onlara erkek kardeşleri olan tanrıdan çaldığı değerli bir hediyeyi getirdi: yorgunluğu gideren ve keyifli bir dinlenme sağlayan ilahi kakao meyvesi.

Read more

ÇİKOLATA MI KAKAOLU BİR YİYECEK "KOKOLİN Mİ" ?

Posted By: Özgecehayat Published: 25/09/2017 Times Read: 9861 Comments 0
ÇİKOLATA MI KAKAOLU BİR YİYECEK "KOKOLİN Mİ" ?

Çikolata Nedir : Türk Gıda Tebliğine Göre Çikolata : Kakao ürünleri ile şeker ve/veya tatlandırıcı; gerektiğinde süt yağı dışındaki hayvansal yağlar hariç olmak üzere diğer gıda bileşenleri ile süt ve/veya süt ürünleri ve Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliğinde izin verilen katkı ve/veya aroma maddelerinin ilavesi ile tekniğine uygun şekilde hazırlanan ürünü ifade eder.

Read more

Çikolata Nasıl Yapılır 1. Bölüm

Posted By: Özgecehayat Published: 12/08/2017 Times Read: 44282 Comments 0
Çikolata Nasıl Yapılır 1. Bölüm

Çikolatanın temel bileşeni olan kakaodan başlayım. Kakao, Afrika ve Güney Amerika‟da yetişen Theobroma cacao adlı, boyları 4-15 m‟yi bulan kakao ağacında yetişmektedir. Kakao ağacının optimum yetişme sıcaklığı 18-32°C, yetiştirilmesi için gerekli minimum sıcaklık 10°C dir. Yükseklik, enlem ve nem yetişmesi için önemli kriterler olmasından dolayı, ekvator bölgesinin 10°C kuzey ve 10°C güneyi arasında kalan özel bir alanda yetişmektedir.

Read more

Gösterilen: 1 ile 4 arası, toplam: 4 (1 Sayfa)