AZTEK TANRISI  QUETZALCOATL’IN  HEDİYESİ: KAKAO

AZTEK TANRISI QUETZALCOATL’IN HEDİYESİ: KAKAO

Posted By: Özgecehayat Published: 13/01/2018 Times Read: 5498 Comments: 0
AZTEK TANRISI  QUETZALCOATL’IN  HEDİYESİ: KAKAO

Bir zamanlar, uzak bir ülkede rüzgar, bilgelik, doğurganlık ve yaradılış tanrısı Quetzalcoatl, gök kubbeden yer yüzüne indi. Cenneti ve yeryüzünü birleştiren tanrı yarı insan, yarı yılan ve yarı kuştu, uzun bir yüzü ve renkli tüyleri vardı. İnsanlara bilimi ve sanatı öğretti ve onlara erkek kardeşleri olan tanrıdan çaldığı değerli bir hediyeyi getirdi: yorgunluğu gideren ve keyifli bir dinlenme sağlayan ilahi kakao meyvesi.Onun hükümdarlığında, insanlar gelişti ve tanrı onuruna büyük tapınaklar inşa etti. 

Ancak üç tane kötü tarafta bulunan büyücünün hain planlarıyla her şey değişti.. Bu üç büyücü, bir yandan hükümdar hakkında yalanlar ve dedikodular yaymaya başlayıp, bir yandan da Quetzalcoatl’ın aklını çelmeye çalıştılar. Bunlardan biri olan Titlacauan, Quetzalcoatl’a sonsuz gençlik vereceğini ve onu cennete geri döndüreceğini söylediği bir içecek sundu. Sonrasında içeceğin zehirli olduğu ortaya çıksa da artık çok geçti. Quetzalcoatl içmişti ve içecek onun delirtti: 

Krallığın başkenti olan Tula’daki tüm evleri, neredeyse tüm kakao ağaçlarını yaktı. Evinden, çok sevdiği halkından ayrılarak, ilahi ateşle yanana kadar yıllarca Güney Amerika’nın yağmur ormanlarında dolaştı. Külleri parlak renkli kuşlara döndü, kalbi ise sabah yıldızına dönüştüğü gökyüzüne yükseldi.

Aztekler, daima sevdikleri ve inandıkları Quetzalcoatl’ın iyileşmiş ve zihni açık bir şekilde geri geleceğine yıllarca inandılar. 1519 yılında – Azteklerin tüylü kralları Quetzalcoatl’ın geri döneceğine inanılan  efsanene de belirtilen yıl – Cortes liderliğindeki İspanyol istilacılar Meksika’ya geldiler ve tam da Quetzalcoatl’ın ortadan kaybolduğu yere ayak bastılar.  Aztek imparatoru Montezuma’nın, altın ve renkli tüylerle bezenmiş Cortes’i geri dönen Quetzalcoatl sanar. Cortes'in yaptıklarından, davranışlarından rahatsız olsa da, efsaneye inanmak ister.  Tanrılarının geri döndüğünü gören Montezuma, onun gönlünü hoş etmek için bol bol kakaolu hediyeler sunar.. 

Ve kakao ile tanışan Cortesle birlikte, artık Kakao’nun geleceği de değişecektir. Daha önce Kakaoyu görüp, onun yerine pahalı madenleri Avrupa'ya götüren kaşiflerin aksine Cortes kakaonun değerini ve önemini anlamış ve bu kutsal içeceği Avrupa'ya götürmüştür. 

Avrupa için o yıllarda farklı bir içecek olan Kakao, aynı yıllarda sütün içindeki suyun buharlaştırılıp, ilk defa süt tozu üretilmesiyle kakaoya katılmış, şeker de eklenmesiyle, acı bir içecek olan içecekten günümüz de tükettiğimiz Çikolata oluşmuştur. 

İyi ki de olmuş değil mi.. Gelecekte çikolata farklı formlara da döner mi bilmiyorum. Yeniliklere açık olmak gerekli.. Afrika'da yetişip, Belçika'da işlenen ve Türkiye'de tükettiğimiz çikolata çok değerli ve özel bir yiyecek. Öyle ki Azkekler zamanında kakao çekirdekleri para yerine kullanılmaktaymış. 

Şimdilerde ise bizler bir çok içerikle çikolatayı birleştirip yeni tatlar geliştiriyoruz. Her damak tadına uygun birbirinden leziz çikolata döneminde olduğumuz için şanslıyız sanırım, tadını çıkaralım ;)

Sevgilerimle 
Özge YÜCESOY

Comments

Write Comment